WHBC-GR: Μαραθώνιος: Πρώτος με ρεκόρ ο Φέλιξ Κάντι

Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

Μαραθώνιος: Πρώτος με ρεκόρ ο Φέλιξ Κάντι

Ο Φέλιξ Κάντι από την Κένυα είναι ο νικητής του 32ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, ο οποίος τερμάτισε πραγματοποιώντας ρεκόρ με 2 ώρες, 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα....

Το ρεκόρ στην κλασική διαδρομή μαραθωνίου κατείχε μέχρι σήμερα ο Ιταλός Στέφανο Μπαλντίνι με 2.10.55 που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2004 της Αθήνας!

Δεύτερος στη σειρά τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ, ο οποίος στο παρελθόν έχει νικήσει δύο φορές την κλασσική διαδρομή, και τρίτος ο Κενυάτης Τσομπέι.

Από τους Έλληνες δρομείς, πρώτος στην κατάταξη ήρθε ο Χριστόφορος Μερούσης, δεύτερος ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος με την κόρη του αγκαλιά και τρίτος ο Γιώργος Καραβίδας.

Όσο για τις γυναίκες, νικήτρια του αγώνα ήταν η Ναόμι Μάγιο με 2.41.06, δεύτερη η Νάνσι Ρότιχ με 2.41.06 και τρίτη η Λίναχ Τσίρτσιχ με 2.42.41.

Από τις Ελληνίδες δρομείς, η Σοφία Ρήγα τερμάτισε για δεύτερη φορά στην καριέρα της, πρώτη την Αυθεντική διαδρομή με 2.45.38. Δεύτερη ήρθε η περσινή νικήτρια Μάγδα Γαζέα με 2.46.39 και τρίτη η Ουρανία Ρέμπουλη με 2.42.41.

Στον αγώνα των 10 χλμ, ο Κώστας Γκελαούζος και η Αναστασία Καρακατσάνη ήταν οι νικητές στους άνδρες και στις γυναίκες, με επιδόσεις 31:39 και 35:28, αντίστοιχα.

Στα 5χλμ. ο Κώστας Νακόπουλος τερμάτισε για τρίτη συνεχόμενη φορά πρώτος με 15.26 και αντίστοιχα στις γυναίκες η Ελένη Θεοδωροπούλου, με 17.39.